22.09.2005

Spor-Toto'da 137 bin lirayı Üsküdarlı Şerife Hanım aldı


10 Kasım 1960 Perşembe tarihli Yeni Sabah Gazetesinden

Spor-Toto'da 137 bin lirayı Üsküdarlı Şerife Hanım aldı
Üsküdar'ın mütevazi mahallelerinden İhsaniye'nin Tosunpaşa sokağında üç katlı bir evin en üst katındayız. Kapı zille beraber açılıyor. Karşımızda esmer uzun boylu bir adam, geri planda aynı yaşta başka bir şahıs, yaşlı bir hanım ve iki çocuk var. Mütereddit soruyoruz:
-Şerif Bey evde mi?
Sual gülüşmelere vesile oluyor. Eşikte şaşkın bakınırken divanda oturan güleç ve nur yüzlü yaşlı hanım imdadımıza yetişiyor:
-Buyurun, buyurun, Şerif Bey yok ama ben de size istediklerinizi verebilirim
diyor ve ilave ediyor;
-Oğlum, bir isim yanlışlığı olmuş, ben Şerife Sirvana'yım, aradığınız insanım.
Toparlanıyor ve geçen hafta, Spor-Toto'da ödenen meblağlar arasında rekor teşkil eden 137.000 liranın sahibinin bir erkek değil, altmış yaşında bir hanım olduğunu anlıyoruz. Bizi buyur edip köşesine çekildi ve sıraladığımız sualleri cevaplandırmaya başladı:
-Ne zaman oynamaya başladınız?
Yumuşak ve heyecansız bir sesle
-Bu yıl
diyor.
-Kaç liralık oynuyorsunuz?
-Bu yıl başladık ama bu oyun bizi fena sardı ve her hafta en az elli liralık oynamaya başladık. Bu hafta evce seksen liralık oynamıştık.
-Peki kağıdınızı kendiniz mi doldurmuştunuz?
-Ahmet (Kapıyı açan esmer adamı gösteriyor) kağıtları getirir, ben söylerim o yazar!!?
Evin sahibi, Şerife Hanımın dayıoğlu, aynı zamanda kayınbiraderi olan Ahmet'in sözleri bizi daha çok hayrete düşürüyor:
-Bu evde oynayabilecek dört kişi var. Biz kolay maçları doldururuz. Bütün kritik ve büyük takımların maçlarının neticeleri ise yengemin inhisarındadır.
Gayri ihtiyari, futbol otoritesi geçinen fakat bir türlü yediyi, sekizi aşamayanları düşünüyor ve gülümsüyoruz. Kaide yine şaşmamıştı ve devlet kuşu yine bu sporla alakası olmayan bir kimsenin başına konuyordu.
Cengiz KUBAN

1 yorum:

sexenler dedi ki...

ee bunun birde milli piyango versiyonu var. "nimet abla"...onun o donemde reklam kartları olsun afisleri gişe koçanları koleksiyon ozelligi tasiyor !!!