23.08.2005

Suikast:İnönü'ye dört el ateş edildi

21 Şubat 1964 Cuma tarihli Vatan Gazetesinden

SUİKAST: İNÖNÜ'YE DÖRT EL ATEŞ EDİLDİ

ANKARA, 21

Türkiye Cumhuriyet Hükümetinin 80 yaşındaki Başbakanı İsmet İnönü'ye menfur bir suikast teşebbüsünde bulunulmuştur. Teşebbüs akim kalmış, atılan 4 kurşundan üçü İnönü'nün arabasına isabet etmiş, biride yere saplanmıştır. Suikasti yapmaya kalkışan gözü dönük zorba derhal yakalanmıştır.
HADİSE NASIL OLDU
Sabah Başbakanlıkta Dışişleri Bakanı Feridun Cemal Erkin ve Ankara Sıkı Yönetim Komutanı Cemal Tural'la görüştükten sonra İnönü, saat 11.45'de makamından çıkmıştır. Bu sırada Başbakanlığın önünde kendisini beklemekte olan gazetecilerle konuşa konuşa Opel marka otomobiline binen İnönü, araba tam hareket etmek üzere iken tecavüze maruz kalmıştır. Bir gazetecinin sorduğu suale "Evet, bu ciddi bir noktadır. Üzerinde dikkatle durulması lazımdır" dediği sırada birdenbire bir silah patlamıştır. Orada vazifeli olarak bulunanlardan bir grup hemen ateş eden adama doğru koşmuşlar, bunu gören adamda alelacele iki el daha ateş etmiş, fakat hiç birini isabet ettirememiştir. Gezetecilerle İnönü'nün konuştuğu tarafın aksi tarafından yapılan bu ateş Opel'in kapı kolunun on santimetre kadar altında, kabuklu iri birer fındık büyüklüğünde üç delik açmıştır.
İlk silah sesi üzerine koşuşan vazifelilerden onbaşı Abdullah Hakdemir hemen mütecavizin üzerine atılmış ve tabancayı tutan eline şiddetli bir darbe indirerek tabancanın namlusunu toprağa doğru çevirmeye muvaffak olmuştur. Hemen arkasından da Yüzbaşı Atıf Ercan ile Trafik Polisi Asım Usta ve diğer vazifeliler mütecavizin üzerine atlamışlar, onu karga tulumba Başbakanlık binasına sokmuşlar, müracaat odasında nezarete almışlardır.
Silah sesleri üzerine, otomobilin şoför mahallinde oturmakta olan Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Necdet Calp, şoföre hitaben "Sür" diye bağırmış, fakat Başbakan İnönü, "Durun bakalım Necdet Bey, anlayalım, ne istiyormuş adam bizden?" diye müdahalede bulunmak istemiştir. Fakat şoför İnönü'nün bu müdahalesine -belkide hayatında ilk defa olarak- itaat etmemiş, otomobili gazlamıştır.
SUİKASTÇİ KİM?
Başbakan İnönü'yü öldürmeye kalkan mütecavizin Kayserili bir elektrik teknisyeni olduğu ve Kayseri AP teşkilatına kayıtlı bulunduğu tesbit edilmiştir. Mes'ut Suna adındaki mütecaviz 38 yaşındadır, evlidir, dört çocuk sahibidir.
Mes'ut Suna Yozgat'ın Boğazlayan ilçesinde doğmuştur. Kısa boylu, hafif kırlaşmış saçlı, tıknaz ve esmer bir adam olan Mes'ut Suna'nın üzerinde siyah bir palto bulunmaktaydı.
Kayseri'nin Yenimahalle semtinde 23 üncü sokakta oturmakta olan aslen Çayıralan kazasının Çımdır köyü halkındandır. Kalp hastası olduğu gerekçesiyle fabrikasından 8 gün istirahat alan Mes'utun iki gün evvel Ankara'ya gelerek Çukurova oteline yerleştiği öğrenilmiştir.
Yakalandığı sırada gözyaşları içinde yalvarmaya başlayan suikastçi tecavüzü ile ilgili olarak şunları söylemiştir:
"-Ben 27 Mayısa karşı bir insanım. İnönü 27 Mayıs ihtilalini sebepsiz yaptı. Memleketi kötü yola sevketti. Ben 27 Mayıs sabahından beri İnönü'yü öldürmeyi kafama koymuştum. O günden beri buna kendimi hazırlıyordum. Ateş etmeden evvel de, İnönü'nün ölümünde memleketin yüksek selameti varsa kurşunlar isabet etsin, demiştim. Fakat olmadı."
Saat 11.50 de vuku bulan tecavüzden sonra Başbakanlıkta nezaret altına alınan suikastçi saat 12.20 de Başbakanlıktan alınarak Emniyet Birinci Şube Müdürlüğüne götürülmüştür.

3 yorum:

hamartia dedi ki...

o güne ait elimde bir fotoğraf bulunmaktadır..babam ismet inönünü korumasında görevlidir...ne yazık ki şuan babam hayatta değil..o güne ait anlattığı anılardan aklımda kalanlarda çok az...

ahmet ak dedi ki...

bende o fotograflardan arıyorumm.. Dedem de İsmet inönünün muhafızıydı hatta bir kaç fotoğraf buldum sizdeki farklı bir fotoğraf ise benimle paylaşabilirmisiniz..? ahmetak.37@hotmail.com

Psychedelic dedi ki...

Efendim gazetedeki resimer bu kadar, başka resim yok.